BTCBAKU
exchange your free time to earnings

Crypto News

DIQQƏT ENG • 2018’de Kripto Para Dünyasını Bekleyen 7 Önemli Olay

  2018’de kripto para piyasasını neler bekliyor? Öngördüğümüz şeyleri sizler için aktardık.

  Kripto paraların altın çağı olarak nitelendirebileceğimiz 2017’yi geride bıraktık. Büyüme hızı bakımından adeta katlanarak artış gösteren kripto para piyasasını 2018’de ne gibi yenilikler bekliyor? Bugün sizlere 2018’de kripto para piyasasından beklenen 7 değişiklikten bahsedeceğim.

   

  Dalgalanmalar Daha Ufak Olacaktır

  2017’nin sonuna doğru Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para piyasasında çok ciddi dalgalanmalar oldu. Önce çok büyük bir hızla artış gösteren kripto para piyasası, daha sonrasında aynı şekilde düşüşe geçmişti. Bu olayı 2017’nin genelinde sürdüren kripto paraların 2018’de biraz daha düşük frekanslarda seyretmesi bekleniyor.

   

  Kripto Para Yatırımcıları Büyük Bir Sınavla Karşı Karşıya

  Kripto paralara olan ilgi, geçtiğimiz seneki gibi bu sene de sürecektir. Buna rağmen hangi kripto paraya talep olacak, hangileri batacak, hangileri daimi olacak, bunu ilerleyen günlerde göreceğiz. Yatırımcıları bu konuda çok önemli bir süreç bekliyor.

   

   

  Kripto Para Piyasasının Gizliliği Tartışılacak

  Kripto para piyasası ile birlikte “mahremiyet”, bu senenin odak noktalarından olacak. Avrupa Birliği’nde alınan kararlar kripto paraların anonim kalmasında önemli rol oynayacak.

   

  Merkezi Yapay Zeka Girişimleri Ortaya Çıkacak

  Yapay zeka destekli ICO’ların 2018’de çok popüler olması bekleniyor. Pek çok alanda kullanılacak yapay zekalar, kripto dünyasının da yıldızı konumunda yer alacaklar.

   

   

  Ethereum Standart Olacaktır

  Bitcoin’in ardından en ünlü kripto paralar arasında yer alan Ethereum, 2018’de üzerine gelecek yeniliklerle birlikte bu başarısı gösterecektir. Önünde pek çok rakip olmasına rağmen 2018’de de başarısını sürdürmesi bekleniyor.

   

  Daha Fazla Kripto Vadisi Göreceğiz

  İsviçre’de bulunan kripto vadisinin dışında Umman ve Panama gibi ülkelerde de kripto vadilerinin kurulması bekleniyor. Pek çok ülke, ekonomilerinde sıçrama yaşamak için kripto para/blok zincirine yatırım yapmaya hazırlanıyorlar. Dubai, Singapur, Berlin ve adını bile duymadığımız pek çok şehirde bu tarz vadileri görebiliriz.

   

   

  Dövizler Daha Fazla Para Birimine Destek Verecek

  Ülkemiz dahil tüm dünya üzerindeki dövizler, daha çok kripto paraya destek verecek. Bu sayede, kripto para piyasasının genel borsası da artış gösterecek.

  Source : http://www.webtekno.com/2018-de-kripto-para-dunyasini-bekleyen-7-onemli-olay-h38769.html
 • Parodi Kripto Para Dogecoin Şimdi de 2 Milyar Doları Aştı

  Yaklaşık 2-3 gün önce haberini yaptığımız; parodi olsun diye üretilen Dogecoin'in piyasa değeri 2 miyar doları geçti. İlginç kripto para hafta sonu yaşadığı yüksek değerleme ile kripto para piyasasına damgasını vurdu.

   

  2013 yılında şaka amaçlı yaratılan ve maskot olarak Japon shiba inu köpeğini kullanan Dogecoin yeni yıla girilirken 1 milyar dolar piyasa değerine ulaşmıştı. Hatırlayacağınız üzere bu durumun ilginçliği biz de yaptığımız haberle sizlere duyurmuştuk. Muhtemelen medyada çıkan haberler nedeniyle Dogecoin, yükselişini devam ettirerek yeni bir eşiği  daha geçti. Dogecoin şuanda 0.018 dolardan işlem görüyor.

  Dijital paranın kurucularından Jackson Palmer, Dogecoin'e gösterilen ilginin, kripto para pazarında yaşanan geniş çaplı pohpohlanmanınbir göstergesi olduğunu söyledi. Palmer, "Yazılımı istikrarlı ve güvenli tutmak için Dogecoin Core geliştirme ekibine çok fazla inancım var, ancak genel olarak kriptokrasi piyasa hakkında belirleyici oluyor" dedi.

   

   

  Öte yandan kripto paraların geneline ilişkin 'balon' eleştirileri devam ediyor. Son olarak Wall Street ekonomistlerinden Paul Donovan yaptığı açıklamada Bitcoin'in iki yıl içerisinde yirmi kat artışının ve herhangi bir temel ekonoik desteğe sahip olmamasının bunların kesinlikle balon olduğunu belirtti.

  Source : http://www.webtekno.com/parodi-kripto-para-dogecoin-simdi-de-2-milyar-dolari-asti-h39021.html
 • Bitcoin Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken 5 Temel Bilgi!

  2009 yılında Satoshi Nakomato takma ismini kullanan bir yazılımcı tarafından kurulan Bitcoin, 2017’nin en çok tartışılan ve önümüzdeki yıllarda da tartışılmaya devam edecek konusuydu. Herkesin hakim olması gereken Bitcoin konusu hakkında önemli bilgileri listeledik.

   

  Bitcoin, geçtiğimiz hafta 20.000 doların üzerine çıkmayı başardı ve hafta için 17 bin civarında işlem görmeye devam etti -son birkaç gündür ise 12 bin doların altında işlem görmeye başladı- . Ancak bu yılın başında, yaklaşık olarak 1000 dolar seviyesindeydi. Ani yükselişine ekim ayında başladı ve dur durak bilmeden devam etti.

  Ekonomistler tamamen dijital ortamda üretilen ve işlem yapılan kripto para biriminin geleceği hakkında adeta ikiye bölündüler. Fakat ne olursa olsun finansal okur yazarlık konusunda günümüzün en çok bilinmesi gereken konuları arasında yer alıyor. 

  Bitcoin yatırımı yapmayı düşünün ya da düşünmeyin, paranın geleceğini inşa eden bu oluşum hakkında bilgi sahibi olmamak için hiçbir bahane yok.

   

  1. Bitcoin sınırlı bir kaynağa sahiptir:

  Bitcoin yazılım tabanlı bir değer olduğu için üretimi de bilgi işlem teknolojileri aracılığıyla gerçekleşiyor. Blok zinciri mantığına dayanan bu sistemde, her bir Bitcoin’in üretimi için bilgilerin yeniden işlenmesi gerekiyor. Dünya üzerinde dağınık bir sistem olan Blok Zincirleri vasıtasıyla, dünyanın en güvenli ekonomik katma değeri oluşturuluyor. Fakat bunun bir sınırı var.

   

   

  Yazılım temellerinden dolayı Bitcoin üretimi 21 milyon adetle sınırlanmış durumda. Günümüzde ise 8 yılda ulaşılan miktar yaklaşık olarak 16 milyon. Bilgi arttıkça, talep edilen işlemci gücüde arttığından Bitcoin üretimi yavaşlıyor. Bu nedenle 21 milyon adet üretmek için geçmesi gereken zaman da artıyor. 

  Aslında yazılımsal olarak her kripto para biriminin bir sınırı var ve Bitcoin’in 21 milyona ulaştıktan sonra değerini koruyabilmesi için, ticari alım satımlarda kullanılması gerekecek.

   

  2. Bitcoin kullanıcıları ve üreticileri anonimdir:

  Bitcoin'in kurucusu Nakamoto, işlemlerin gerçek kimliklerle sağlanmasını önlemek için gizlilik koşulu getiriyor. Bitcoin blok zincirinde her kullanıcı ve üretici takma isimlerle aktif olabiliyor. Bu aklınıza sistemin güvenilmez oluşunu getirmesin. Zaten Bitcoin zincirlerindeki güven olgusu kişilere bağlı değil, sistemin geneline bağlıdır.

   

   

  Harvard ekonomisti Kenneth Rogoff, hükümetlerin bu anonimlikten faydalanarak Bitcoin işine girme ihtimallerinin olduğunu da belirtmişti. 

  Yasal mağduriyetleri engellemek adına Bitcoin yatırımı yapmanızı sağlayan borsa kuruluşları, kişilerden kimlik bilgilerini isterler. Bunun nedeni, Bitcoin almak için yasal mevzuatı olan para birimlerinin kullanılacak olmasıdır.

   

  3. Henüz Bitcoin için herhangi bir hukuksal mevzuat yok:

  İnternet çağının getirdiği ve dünyayı gittikçe küçülten pek çok teknoloji gibi Bitcoin de, hukuksal anlamda insanlığın hazırlıksız yakalandığı bir konu. Şu anda herhangi bir devlet tarafından resmi olarak yasaklanmış değil. Diğer taraftan vergilendirme politikalarına da maruz kalmıyor.

   

   

  Bitcoin taraftarlarına göre teknolojisi, hukuk sistemlerinden bir adım önde işliyor. Hukuksal açıdan duruma bakacak olursak, yeni olan her şeyin için güncel yorumlar gerektiğini görüyoruz. Vergilendirme usulleri ve transfer kesintileri ise tamamen bu konuda hizmet veren kuruluşların inisiyatifine kalmış durumda. 

  Bu madde yakında değişebilir, herhangi bir ülke Bitcoin ile ilgili resmi kararlar alıp uygulayabilir.

   

  4. Bitcoin bedavaya üretilmiyor, aklın sınırlarını zorlayan miktarda elektrik harcıyor:

  Bitcoin madenciliği, enerji tüketimi açısından yoğun bir süreçtir. Birisi madenciliğe kalkıştığında, şifreleme sistemlerinin çalışması için gelişmiş bilgisayar donanımları satın almak zorundadır. Bu sistemler, artık genel anlamda çoğu ülkeden daha fazla enerji üretiyorlar. Yani eğer bir şekilde işi öğrenip madencilik yapacaksanız, her ay kapınıza gelecek elektrik faturasını da düşünmelisiniz.

   

   

  Küresel çapta milyonlarca bireysel madenci-üretici bulunuyor. Toplam enerji tüketim miktarı korkunç boyutlara erişmiş durumda. Hatta dünya üzerinde tek başına en fazla elektriği tüketen en büyük teknolojik gelişme Bitcoin’den başkası değil.

   

  5. Bitcoin, kredi kartlarının ve nakitlerin yerini mi alacak?

  Bu konuda bir çok teknoloji siması ve ekonomist hem fikir görünüyor. Aslında bu söylemde şöyle bir düzeltmeye gitmekte fayda var: Bitcoin’n teknolojisi, yasal mevzuatı olan paraların ve kredi kartlarının yerini almaya geliyor. 

   

   

  Hatta bu önemli ekonomik devrimin 5 yıl içinde gerçekleşeceğini ön gören uzmanlar da bulunuyor. Fakat üretim sınırına eriştikten sonra para birimi olarak kullanılmaya devam edilmesi için bazı değişiklikler geçirmesi gerekiyor. 

  Bitcoin’in tüm sistemi saniyede yalnızca birkaç işlem yapılmasına izin veriyor. Gerçek bir para birimi olup dünyanın her yerinde kullanıma girdiğinde, saniyede birkaç işlem yapmak sorun çıkartacaktır. 

  Diğer taraftan Bitcoin alım satımlarında büyük miktarlarda para kesintileri yapılıyor. Bu kesintiler, büyük firmaların Bitcoin’den uzaklaşmasına ve onu bir para birimi olarak görmemelerine yol açıyor. 

  Planlanan iyileştirmelerle bile, bu teknolojinin evrensel bir ödeme sistemi haline gelip gelmeyeceği belli değil. Bitcoin, günlük alımlardan çok altın gibi yatırım araçlarına benzemeye başladı.

  Source : http://www.webtekno.com/bitcoin-hakkinda-mutlaka-bilmeniz-gereken-5-temel-bilgi-h38121.html
 • Bu Yazılıma Dikkat: Telefonunuz Bir Başkası İçin Bitcoin Arıyor Olabilir!

  Android cephesinde ortaya çıkan bir zararlı yazılım, telefonunuzun işlem gücünü kullanarak başkaları için madencilik yapmasını sağlıyor.

  Bitcoin ve diğer altcoinlerin fiyatı her geçen gün yükseldiği için dünya üzerinde milyonlarca insan bu altcoinleri kazmaya başladı. Bu konuda internet üzerinden pek çok şirket destek veriyor. Örneğin, kendiniz bir ASIC Miner alıp madencilik işine girmeseniz bile, bilgisayar veya telefonlarınızı kullanarak kripto para madenciliği yapmaya olanak tanıyan siteler var.

  İşte Android telefonundan Bitcoin madenciliği yapmak isteyen kullanıcılar, tehlikede olabilirler. Kaspersky Lab’de görevli güvenlik araştırmacıları paket adı Trojan.AndroidOS.Loapi’yi temel alan Loapi isimli bir zararlı yazılım keşfettiler.

   

   

  Truva atları, genelde Android’de çalışan anti-virüs programlarından bile gizlenebilirler. Genelde telefonunuza indirdiğiniz porno uygulamalarında ortaya çıkan bu zararlı yazılımın, telefonunuzdan herhangi bir numaraya SMS göndermek, kullanıcılara gösterilen reklamlardan trafik çekmek ve hatta işlemci ve GPU’nuzu kullanarak Monero’yu kullanmak gibi çok çılgın olanakları var.

  Telefonum sürekli ısınıyor, şarjım çabuk bitiyor diyorsanız, siz farkında olmadan telefonunuzun işlem gücünü kullanarak tanımadığınız birisi için Bitcoin veya altcoin madenciliği yapıyor olabilirsiniz.

  Bu tür uygulamalar, bilinmeyen kaynaklardan bir uygulama yüklediğinizde başınıza gelebilir. Bu yüzden, güvenmediğiniz yerlerden APK dosyası indirmemeye özen gösterin. Bu tarz kötü amaçlı yazılımlar kullanılarak telefonunuz kolaylıkla gasp edilebilir. Madencilik işlemi kolay olmadığı için bu durum size “telefonum kasıyor” ya da “telefonum çok fazla ısınıyor” gibi tepkilerle yansıyacaktır.

  Source : http://www.webtekno.com/bu-yazilima-dikkat-telefonunuz-bir-baskasi-icin-bitcoin-ariyor-olabilir-h38151.html
 • Akıllı Telefonlarla Bitcoin Madenciliği Yapmak Ne Kadar Mantıklı?

  Bitcoin çılgınlığının yaşandığı bir dönemdeyiz ve kulaklarınızı kapatarak bu işten kaçamazsınız. Ekonomi tarihi değişiyor, kolay değil. Bir şekilde Bitcoin sahibi olmak isteyen insanlar, madencilik yollarına da başvurabiliyorlar. Peki bu hareket ne kadar mantıklı?

  Öncelikle Bitcoin üretimi konusunda kısa bir bilgi vererek başlayalım. Bilgi işlem teknolojilerinin bel kemiği olan işlemci birimleri, kripto para madenciliği için oldukça önemlidir. Gün geçtikçe daha çok bilgi işlenir ve bilgi miktarı arttıkça talep edilen işlemci gücü de artar. Bunu en basit şekilde, 10 yıl öncesinin son model bilgisayarında bugünün oyunlarını oynamamanız örneği ile açıklayabiliriz. Çünkü talep edilen işlemci gücü fazladır. 

  Bitcoin madenciliği, genellikle yüksek fiyatlarından dolayı yatırım yapamayan ve kendi üretimini yapmak isteyen insanların tercihi oluyor. Ancak bu madencilik sistemi için minimum 15 bin TL’lik yatırımlar yaparak, yüksek hızlı işlemciler satın almanız gerekiyor. Yani bu da bir masraf. Dolayısı ile herkes işin kolayına kaçıp, ellerindeki mevcut elektronik cihazların işlemcilerini bu iş için kullanmaya heves ediyor.

   

   

  (Şu sistemin bilgi işlem gücünü bir akıllı telefonla kıyaslamak son dere mantıksız, ancak insanlar heves ediyorlar, biz de sonucunu ve nedenlerini açıklıyoruz) 

  Bu konuya, günümüzün en hızlı işlemcilerine sahip olan iPhone 8 ve iPhone X gözünden bakalım. Bir akıllı telefon ile kripto para madenciliği yapmak ve kazanmak mümkün mü?

  Evet, bilgisayarlarınızın işlemcilerini kullanan ve tarayıcılar aracılığıyla ulaşabileceğiniz onlarca farklı madencilik sitesi var. Bu siteler, işlemci gücünüzden destek alarak kripto para üretmek için bilgi işlemeye başlıyor ve sağladığınız güç oranında dijital cüzdanınıza kripto para gönderiyor. Fakat işlemcileriniz hızlı değilse -ki kişisel kullanım için üretilen sistemlerin hepsi yetersiz- boşu boşuna işlemcinizi yormuş oluyorsunuz. 

   

   

  Benzer sistemleri akıllı telefonlar için de yaygınlaşmış durumda ve sayısız dolandırıcılık hilesi içeriyorlar. Örneğin iPhone X üzerine kurulu olan MobileMiner ismi verilen iOS destekli madencilik uygulaması var. Bunu kullanmak için hem iOS geliştiricisi olmanız, hem de madencilik sırasında cihazı kullanmamanız gerekiyor. Zaten işlemciye binen aşırı yükten dolayı kullanmanız imkansızlaşıyor. 

  Ayrıca arka planda çalışan böyle yüklü işlem gücü talep eden uygulamalar, telefonunuzu yüksek sıcaklıklara ulaştırıyorlar. Mevcut madencilik sistemlerinin su soğutmalı motorlara sahip olduklarını ve en basit donanımın bile elektrik faturanızı 4’e katladığını belirtmemiz gerek. Fakat dedik ya, maddiyat dolayısıyla işe kalkışamadınız ve iPhone X’ununuz ile madencilik yapmak istiyorsunuz. Yukarıdaki gerçekleri de göze alıp her şeyi hazırladınız. Ne kadar kazanırsınız?

  Bir ay boyunca sadece geceleri 8 saat madencilik yapan iPhone X ile bu rakam 13 dolara zor ulaşır. Koca bir ay sonra, artık çöp haline gelmiş bir iPhone X ve 13 dolarcık...

  Hiç mantıklı değil doğrusu.

  Source : http://www.webtekno.com/akilli-telefonlarla-bitcoin-madenciligi-yapmak-ne-kadar-mantikli-h38287.html
 • Bitcoin’in Yükselişini Doğru Tahmin Eden Analist: 400 Bin Dolara Çıkacak!

  Kripto para birimi Bitcoin hafta sonu bir psikolojik sınırı geçmeyi daha başardı. Haliyle gündemden düşmek yerine her gün daha fazla konuşulur oldu. 2017’nin Temmuz ayında 2.600 dolar seviyesinde olan Bitcoin, kısa sürede inanılmaz bir yükseliş kaydetti.

  Bu yükseliş hiç kimsenin beklediği bir olay değildi diyemeyiz. Piyasayı iyi okuyan ve olayları yakından takip eden insanlar her zaman vardı. Bir araştırma şirketi olan Standpoint Research’ün kurucusu Ronnie Moas, geçtiğimiz Temmuz ayında Bitcoin’e 5000 dolar hedef koydu ve bu hedef iki ay önce aşıldı.

   

   

  Bu hafta sonu 20.000 doların üzerinde işlem görmeye devam eden Bitcoin artık günümüzün en karlı yatırım araçlarından birisi haline geldi. Bitcoin’in bu hareketi Moas tarafından yine öngörülmüştü. Şimdi kendisinin yeni tahminleri var ve onları kendi sözleriyle verelim:

  “Bitcoin, Temmuz ayının başından bu yana %500’lük bir artış kaydetti ve ben bu olayın tekrarlanacağını düşünüyorum”

  Moas’ın bu tahmini, Bitcoin’in kısa süre içerisinde 6 basamaklı rakamlara çıkacağını ön görüyor. Hatta Moas daha da ilerisine yönelik bir tahminde bulunarak, kirpto paranın 300 ila 400 bin dolar seviyesine çıkacağını belirtiyor. Yani sadece 6 rakamlı değerlere çıkmakla kalmayacak, 7 rakamlıya doğru olan yolu neredeyse yarılayacak. 

  Bitcoin’e olan talep arttıkça değerinin de yükselmesi çok normal. Ancak analistlerin gördüğü büyük tehlikeler var. Yazılımsal olarak üretimi 21 milyon adetle sınırlanan Bitcoin’den an itibariyle 16 milyon civarında üretildi. Bu limit dolduktan sonra bütün Bitcoin’lerin alım ya da satımlarda kullanılması gerekiyor. Çünkü kullanılmayan para, değer kaybeder. 

  O vakte kadar Bitcoin’e güvenen analist ve ekonomistlerin ortak görüşleri 380 bin dolar sınırının zorlanacağı yönünde. Fakat bu fikirlere katılmayan uzmanlar da var. 

  Source : http://www.webtekno.com/bitcoin-in-yukselisini-dogru-tahmin-eden-analist-400-bin-dolara-cikacak-h38034.html
 • 2010 Yılında 10.000 Bitcoin ile 2 Pizza Alıp, 100 Milyon Dolar Zarar Eden Adam

  Bitcoin, 10.000 dolar barajını aştı, ortaya adını sanını duymadığımız zenginler çıkmaya, zamanında sisteme güvenmeyenler pişman olmaya başladılar. En az şans kadar şanssızlığın da destanını yazdı Bitcoin. 7 yıl önce yediğiniz pizzaların burnunuzdan gelmesini ister miydiniz? Buyurun.

  Tür: Korku, gerilim ve baştan sona dram.
  IMDb Puanı: 10.000 (dolar)

  22 Mayıs 2010'da bir geliştirici, şu anda dünyanın en karlı yatırım araçlarından olan Bitcoin'den 10.000 değersiz birim kullanarak iki pizza satın aldı. 

  Ufak bir hesaba göre, bugün bir tanesi 10.000 dolar olan Bitcoin sayesinde o pizzaların bugünkü fiyatı tam 100 milyon dolara çıktı. Sadece bir yıl önce 1100 dolardan alıcı bulurken %1000'lik bir artış yaşayan Bitcoin, zenginler yarattı, şans faktörüne olan inançları pekiştirdi. Ancak şans kadar şanssızlıkla dolu ve içinde bulunmak istemeyeceğiniz hikayeleri de getirdi Bitcoin.

   

   

  2010 yılındaki o inanılmaz hikayeye geri dönelim. Uygulama geliştiriciliği yapan Laszlo Hanyecz, 22 Mayıs günü karnını pizza ile doyurmak istedi. Bunun için Papa John adındaki bir restorandan 10.000 Bitcoin ile iki pizza siparişi verdi. 

  Kendisinin sipariş vermeden önce, Bitcoin Talk forumu üzerindeki yazısına şuradan ulaşabilirsiniz: 

  "Birkaç pizzaya 10.000 Bitcoin ücret ödeyeceğim... Belki de 2 büyük boy pizza olabilir. Böylece ertesi günü de garantiye alırım.  Pizzayı seviyorum. Kendiniz hazırlayabilir ya da evinize sipariş verebilirsiniz. Ancak amaçladığım şey, pizzalarımı kripto paralarla sipariş etmek.”

  "Soğan, biber, sosis, mantar, domates, pepperoni gibi şeyleri seviyorum... Ayrıca normal peynirle yapılan pizzaları da hazırlamak ya da başka türlü elde etmek daha ucuza gelebilir”

  "Eğer ilgileniyorsanız lütfen bana bildirin, bir anlaşma yapalım."

  BAM.

  Bu yazıyı yazdığı ve o pizzaları sipariş verdiği dönemde 10.000 Bitcoin’in değeri yaklaşık 40 dolardı. Bir başka İngiliz forum üyesi, onun bu teklifini kabul etti ve evine iki pizza gönderdi.Üstelik bu pizzalara kişi başı sadece 25 dolar ödemişti.

   

   

  Bugün eğer ikinci kişi o 10.000 Bitcoin’i aynı saflıkla elinden çıkartmadıysa, kendisi şu an dolar milyoneri.

  Source : http://www.webtekno.com/2010-yilinda-10-000-bitcoin-ile-2-pizza-alip-100-milyon-dolar-zarar-eden-adam-h37142.html
 • Coinbase’in Desteğini Alan Bitcoin Cash, Yükselişe Değil Uçuşa Geçti!

  Kripto para dünyasında Bitcoin’in alternatifi olan birimlerin yatırım potansiyeli artıyor. Bitcoin Cash desteği getiren dünyanın en köklü kripto borsası Coinbase, kripto paranın değerinde ani bir yükselişe neden oldu.

  Asıl olaya geçmeden önce, Bitcoin Cash’in Bitcoin’den farklı bir kripto para birimi olduğunu belirtelim. Arasındaki isim benzerliğinden dolayı kripto ekonomiyle fazla ilgilenmeyenler, iki birimi birbirine karıştırabilirler. Ancak gerek yazılımsal, gerek de üretim sistemleri açısından birbirinden tamamen ayrı para birimlerinden söz ediyoruz.

  Elbette Bitcoin popülaritesinin kripto ekonomiye olan katkısı yadsınamaz. Artık astronomik rakamlara ulaşan Bticoin, çoğu bireysel yatırımcı için mantıklı bir seçenek olmaktan çıktı. İnsanlar, tıpkı onun gibi yükselebilecek kripto para birimlerine yöneldiler. Bunlar arasında Ethereum, Ethereum Classic, Litecoin, Bitcoin Cash ve Dash gibi seçenekler var.

  Geçtiğimiz haftalarda en değerli ikinci kripto para birimi olan Ethereum’u tahtından eden ve dikkatleri üzerine toplayan Bitcoin Cash, yüksek miktarda yatırım almaya başlayınca ABD’nin önde gelen Coinbase borsasının dikkatini çekti. Coinbase, küresel çapta en çok yatırımcıya sahip kripto para borsası olarak biliniyor. 

  Coinbase, Bitcoin Cash alım ve satımlarına destek vereceğini şu paylaşımıyla duyurmuştu:

  ""Coinbase'de Bitcoin Cash'i alın, satın, gönderin ve saklayın"

  Ardından gelişen süreçte şirket, kendi çalışanlarının bu ani yükleşle ilgilerinin olmadığını kanıtlamak için şöyle bir karar aldı:

  Coinbase, sıkı bir ticaret politikası ve çalışanlar için iç yönergeler sürdürüyor. Coinbase çalışanlarının birkaç hafta Bitcoin Cash'de işlem yapmaları yasaklandı."

  Bu paylaşım sonrasında fazlasıyla değerleneceği düşüncesine sahip olan yatırımcılar, hali hazırda Bitcoin Cash desteği sunan diğer borsalara yöneldiler. Çünkü Coinbase üzerinden alıma açılan her birimin değerinde otomatik olarak artış yaşanabiliyor. 

  Yatırımcıların aniden Bitcoin Cash’e yönelmesi, beklenen yükselişi erkene çekti ve Salı günü gelmeden uçuş başladı:

   

  Haberi yazdığımız an itibariyle Bitcoin Cash’in değeri 3.519 dolar seviyesinde bulunuyordu.

  Bitcoin ve türevi için yatırım yapmayı düşünenler artık güçlü bir alternatife sahip oldular. Bitcoin Cash, 1 Ağustos 2017’de Bitcoin’in bünyesinden ayrılmış olan güçlü bir kripto para birimi olmaya devam ediyor.

  Source : http://www.webtekno.com/coinbase-in-destegini-alan-bitcoin-cash-yukselise-degil-ucusa-gecti-h38150.html
 • Daha Önce de 5 Kez Çakılan Bitcoin’de Yaşanan Çalkantıların Nedenleri

  Bitcoin son zamanlarda ekonomi dünyasının oldukça dikkatini çekiyor. Geçtiğimiz hafta 20 bin dolar seviyesine ulaşan Bitcoin, bu hafta ise sert bir düşme yaşayarak 12 bin dolar seviyesine geriledi. İşte son 5 sene boyunca Bitcoin’in yaşadığı bu sert iniş-çıkışlar ve nedenleri

  Geçtiğimiz hafta rekor bir artışla 20 bin dolar seviyesine ulaşan Bitcoin, kısa bir zaman zarfında 12 bin dolar seviyelerine kadar geriledi.

   

   

  Uzmanların Bitcoin’in 2018 yılı içerisinde 300 bin dolar seviyesini göreceğine yönelik tahminleri sonrasında yaşanan bu düşüş, yatırımcılar arasında paniğe neden oldu. Fakat bu durum, kripto para piyasası için bir ilk değil. ABD merkezli Fortune dergisi verilerinden yola çıkarak son 5 yıl içerisinde 13 dolar seviyelerine kadar gerileyen Bitcoin’de yaşanan bu ani düşüşleri ve nedenlerini derledik.

   

   

  2013 yılının bahar aylarında bir Bitcoin’in değeri, 233 dolar seviyesindeydi. Nisan ayında yüzde 71’lik düşüş yaşayan para, 67 dolar seviyesine kadar geriledi. Piyasaya hakim olmayan yatırımcılar bu durum karşısında büyük panik yaşamışlardı. Bu düşüş tam 7 ay boyunca sürdü ve Bitcoin 13.40 seviyelerine kadar geriledi.

   

   

  Nisan 2013 yılında gerçekleşen devasa erimenin asıl nedeni ise Bitcoin’in popülaritesiydi. 2013 öncesine kadar 30 doları geçmeyen Bitcoin, medyanın ve büyük yatırımcıların ilgisiyle 200 doları aşmıştı. Spekülasyonlarla birlikte yaşanan bu ani çıkışın sonu ciddi bir çöküş oldu.

   

   

  2013 yılının kalan dönemlerini 120 dolar seviyelerinde geçiren Bitcoin, sonbahar döneminin gelişiyle birlikte en büyük çıkışlarından birini yaşayarak değerini tam 10 kat arttırdı. 2013 Kasım ayında ilk kez bin doların üzerine çıkan Bitcoin, 1.150 dolardan işlem görmeye başladı. Fakat bu devasa çıkış, yine hızlı bir biçimde yön değiştirerek Aralık ayında 500 dolar seviyelerine geriledi.

   

  Yatırımcılar o dönem yeni alışmaya başladıkları kripto para piyasasındaki değişimleri de aynı şekilde yorumlamaya çalışıyor, bu ani artışın en büyük nedeninin ana akım medya, sosyal medya gibi mecralarda yükselen Bitcoin çılgınlığı olduğu yönünde yorumlar yapıyorlardı. Bu heyecana katılmak isteyenler Bitcoin piyasasına hücum edince, önlenemez bir artış da gelmiş oldu beraberinde. Bununla birlikte yasadışı faaliyetlerin finanse edilmesinde, uyuşturucu ve vergi kaçakçılığı gibi yasa dışı faaliyetlerde Bitcoin’in kullanılması, ibrenin tersine dönmesine neden olacaktı.

   

   

  2013 yılında kırılma noktalarından birini yaşayan Bitcoin, yasadışı faaliyetlerde kullanıldığı için aldığı darbe nedeniyle bir yıl boyunca kendine gelemedi. Büyük firmaların devreye girmesi, Bitcoin alımının kolaylaştırılması ile birlikte dijital para altın çağına bir adım daha yaklaştı.

   

   

  2014 Mt. Gox tufanı

  Japonya üzerinden hizmet veren ilk ve en büyük bitcoin Exchange sitesi Mt. Gox’u biliyoruz. 2014 Şubat ayında 864 dolardan işlem gören Bitcoin, yüzde 49’luk bir düşüş yaşayarak 439 dolar seviyesine geriledi. Fakat Mt. Gox’un etkisiyle yaşanan bu düşüş, 2016 yılına kadar sürecek durgunluk sürecinin de en büyük tetikçisiydi.

  Neden oldu?

   

  Şubat ayında yaşanan düşüşün nedeni, Bitcoin piyasasının neredeyse tamamını elinde tutan Mt. Gox firmasının hacklendiğine yönelik haberlerdi. 7 Şubat’ta para çekme işlemlerini durdurduğunu açıklayan firmanın 850 binden fazla Bitcoin’inin çalındığı ortaya çıkmıştı (güncel değeri 3.5 milyar dolar).

   

   

  Bu olayla birlikte kripto paraya olan güvenin sorgulanma aşaması başlamış oldu. Beliren şüphelerle birlikte para biriminin likiditesinde azalma yaşanırken, değeri de yıllar boyunca zedelenmişti. Bazı uzmanlar dijital paraların artık belini toparlayamayacağı ön görüsünde bulunuyorlardı. Spekülasyonlar yayıldıkça kripto para da düşüş seyrini sürdürüyordu.

  2017 yaz tasfiyesi

   

   

  İllegal alışverişler, spekülasyonlar, hacklenme haberleri sonrasında 2017 yılına yatırımlarını arttırarak girdi Bitcoin. Son birkaç yıl içerisinde 1000 dolardan fazla değer kazanan bitcoin, çılgınca tırmanışa geçmişti.

   

   

  Fakat 2017 yılının Haziran ayında değeri 3 bin dolara kadar düştü. Bu düşüş, Temmuz ayında da devam ederek, %36’lık bir düşüş oranı yaşandı ve Bitcoin’in değeri 1869 dolara kadar geriledi.

  Neden gerçekleşti?

   

   

  Bitcoin’in yaşadığı patlama esnasında yatırımcıların bilmedikleri kodlarda endişe verici bir yanlışlık yaşanmıştı. Bitcoin, Litecoin ve Ethereum gibi türevlerine oranla oldukça yavaş kalıyordu ve çekirdek geliştiricileri yazılımın nasıl güncelleştirilebileceğiyle ilgili olarak bir fikir birliğine varamıyorlardı. Söz konusu çatallanma ile birlikte piyasadaki belirsizlik durumu artış göstererek fiyatlarda ani düşüşe neden oldu. Bu durumu düzeltmek için Bitcoin Cash devreye sokuldu. Asıl itibariyle rakip olarak çıkarılan bu yeni oluşum, uzun vadede Bitcoin’e zarar veremedi.

  Devasa boyutlardaki Çin kırılması

  Yaşanan endişelerin yok olmaya başlamasıyla birlikte suların durulduğunu zannedenler, aslında bir kez daha yanılıyorlardı. 2017 yılı Eylül ayı itibariyle 5 bin dolar seviyelerine yaklaşan kripto para, 15 Eylül’de yüzde 37’lik düşüş yaşayarak toplam piyasa değerinin en az 30 milyar dolarını da silip süpürmüştü. Bu hareketliliğin uğursuz gelişmelere gebe olduğu beklentisi, sanıldığı gibi gerçekleşmedi ve 3 gün sonra fiyatlar yeniden 4 bin dolar seviyelerine yaklaştı.

  Neden oldu?

   

   

  Bitcoin fiyatlarındaki ani dalgalanmaların nedenleri genelde belirsiz olabiliyor fakat son büyük kırılmanın başlıca nedeni Çin’di.

   

   

  Komünist Parti yönetiminin kripto para birimlerini bütünüyle yasaklayacağına yönelik söylentiler, piyasayı bir anda karıştırdı. En önemli Bitcoin adreslerinden biri olan BTCChina, Eylül ayında Bitcoin ticaretini tamamen durduracağını açıkladı. Bitcoin madenciliğinin Çin’in tekelinde döndüğünü göz önünde bulunduracak olursak bu hareketlenme oldukça normal görülebilir.

   

   

  Son beş yılda bitrate fiyat dalgalanmalarına baktığımızda yüzde 40, hatta yüzde 50’ye varan fiyat düşüşleri yaşandığını görüyoruz. Bu durum, popüler kripto para biriminin ‘uçucu’ yanını ortaya koyuyor.

   

   

  2013 yılından bugüne değin yaşanan sürece baktığımızda, Bitcoin çöküşlerinin büyük çoğunluğunun büyük kesintiler, spekülasyonlar ve hükümet darbeleri gibi harici şoklardan meydana geldiğini söyleyebiliriz. Fakat kripto para bir şekilde büyük bunalımlardan alnını akıyla çıkmayı başarırken, uzun vadede yatırımcıların yüzünü güldürdü. Her ne kadar bu dalgalanmalar strese yol açsa da.

  5 doların altına düşer mi?

   

   

  2013 yılında ortaya atılan bir diğer teoriye göre Bitcoin çökecek ve 5 doların altına inecekti. Fakat bu süreçte kripto para piyasası görünenden çok daha dayanıklı olduğunu kanıtladı. Görünen o ki, en azından yakın bir gelecek için bu ihtimalin gerçekleşmesi pek olası değil.

  Source : http://www.webtekno.com/daha-once-de-5-kez-cakilan-bitcoin-de-yasanan-calkantilarin-nedenleri-h38302.html
 • Bitcoin’in Değeri 10 Sene Sonra Nasıl Olacak?

  Değeri her geçtiğimiz gün artan, teknoloji çağının para birimi olarak bilinen Bitcoin, şimdiye kadar yaptığınız en iyi yatırımlardan biri olabilir.

  İnternet ortamında yapılan tehlikeli ve güvensiz anlaşmalar artık geride kaldı. Şimdi ise iş adamlarının ve yatırımcıların ortak tercihi Bitcoin'in değeri gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

  Daha önceki haberimizde, "Bitcoin'deki ilk yatırımcılar, bu para birimine devam etselerdi çok fayda sağlayacaklardı. 22 Mayıs 2010'da 100 dolarlık Bitcoin satın alanların şimdi 72,9 milyon dolar civarında paraları bulunacaktı" diye bahsetmiştik. Şu anda bitcoinlerin 2,200 dolardan 100,000 dolara kadar yükselebileceği konuşuluyor. CNBC, şirketin kar marjının ise yüzde 3,483 oranında arttığını söylüyor.

   

   

  Bu çarpıcı tahmin, Bitcoin'in yükselişini doğru bir şekilde öngören bir analistten geldi. Kay-Van-Petersen, Saxo Bank'ın 'Acımasız Öngörüler' olarak adlandırılan raporunda, bitcoinler'in değerinin 2017'de 2,000 doları bulacağını söylemişti. Şimdi ise daha da yükseleceğini savunuyor.

  Bir telefon görüşmesinde CNBC ile konuşan Van-Petersen şunları söyledi:
  Bu kesinlikle bir saçmalık değil, sanal para birimleri çok kullanılıyor. İki veya üç olmak üzere ana gruplar ortaya çıkacak ve Bitcoin de bu gruplardan birine dahil olacak. Bunun nedeni ise dünya geneli ölçeği ve bu sektöre öncülük etmesi.

   

   

  Anlatılanlara göre Bitcoin'in değeri artmaya devam edecek. Eğer bir yatırım düşünceniz varsa, Bitcoin'in değeri daha da yükselmeden, belki de şimdi yatırım yapmanın tam sırasıdır.

  Source : http://www.webtekno.com/bitcoin-in-degeri-10-sene-sonra-nasil-olacak-h30277.html
 • Uzmanlara Göre Bir Bitcoin, 3 Yıl İçinde İnanılmaz Değerlere Ulaşacak!

  Değeri her gün artan Bitcoin'in değeri, finans analistlerine göre 3 yıl içinde 20 bin dolara ulaşacak. Fakat uzman yatırımcılar, Bitcoin'in yalnızca pahalı bir kumar olduğunu söylüyor.

  Standpoint Research'in kurucusu Ronnie Moas, kripto pazarı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Günümüzde 150 milyar dolara erişen kripto pazarı, Moas’ın öngörülerine göre önümüzdeki 10 yıl içerisinde 2 trilyon dolara erişecek.

  Moas, değeri gittikçe artan Bitcoin hakkında da konuştu. Mosa’a göre Bitcoin bir yükseliş trendinde ve durması beklenmiyor. Önümüzdeki üç yıl içerisinde Bitcoin’in değeri 20 bin dolara yaklaşacak.

   

   

  Moas, birkaç yıl önce Google ve Amazon’un hisse değerinin ciddi derecede düştüğünü fakat şu an 7-8 kat daha fazla olduğunu hatırlatarak, ‘’Önemli olan şu an nerede olduğumuz değil, nereye gittiğimiz’’ dedi.

  Bir başka yatırımcı olan Peter Schiff ise Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin sadece açgözlülük üzerine kurulmuş, bir yatırımcının parasını bir başka yatırımcıya kazanç olarak ödeyen bir Ponzi dolandırıcılığı olduğunu söyledi.

   

   

  Ne olursa olsun şu anda bir Bitcoin 15 bin Türk Lirası’na denk geliyor, eğer Moas’ın tahminleri doğru çıkarsa bu rakam 3 yıl içinde 60 bin TL’nin üzerinde olacak. Analiz uzmanlarının kripto para birimlerini bir kumar olarak görmeleri, bu değerlere bakınca kulağa son derece normal geliyor.

  Source : http://www.webtekno.com/uzmanlara-gore-bir-bitcoin-degeri-3-yil-icinde-60-bin-tl-yi-gececek-h32978.html
 • eng Kodak Bitcoin Madencisi Ürünü KashMineri Tanıttı

  eng Kodak dünyanın en köklü fotoğraf makinesi ve malzemeleri üreticilerinden birisi olarak, kendisine çok uzak bir sektöre atılım yaptı. Bu sektör, hepimizin artık aşina olduğu Bitcoin ve Blok Zinciri madenciliği. Firmanın KashMiner sistemi, CES 2018’de görücüye çıktı.

  Bitcoin 2017 yılına damga vurdu ve giderek yükselen değeri ve dalgalanmalarıyla tartışma yarattı. Gündem olmasının nedeni ise yatırımcılarına ve özellikle madenciliğiyle ilgilenen insanlara gerçekten para kazandırması. 

  Normalde Bitcoin madenciliği için güçlü işlemcilerin bir araya getirdiği bir veri işleme merkezi kurmanız gerekir. Bu hem yüksek maliyetli hem uğraş gerektiren bir tekniktir. Ancak yapılan yatırımlar, bu sistemin işlediği bilgiler sayesinde Bitcoin Blok Zinciri’ne destek verdikleri için pay sahibi olurlar. 

  Kodak, kendi adına bir Blok Zinciri projesiyle ortaklık kurduğu Sporlite Enerji Sistemleri firmasıyla, firma çizgisinin dışında hareket ederek Bitcoin sektörüne ürün bazlı giriş yaptı. CES 2018’de fotoğrafçılık bölümündeki Kodak standında tanıtılan ürün, satın alanların uğraşsız bir şekilde Bitcoin madenciliği yapmalarına olanak tanıyor.

   

   

  Kodak, iki yıllık 3400 dolar değerindeki bir sözleşme karşılığında müşterilerine aylık 375 dolarlık üretim yapmayı garanti ediyor. Açıklamalara göre sistem, Kodak’ın Bitcoin’in altındaki Blok Zinciri teknolojisiyle fotoğrafçılara sunduğu güvenlik hizmetine entegre bir şekilde çalışıyor.

  Aynı zamanda fotoğraf merkezli kripto para alıverişi için KodakOne platformunu da duyuran firma, bu iş için de Wenn Digital isminde bir şirketle anlaştı. Wenn Digital’in CEO’su Bruce Elliot konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve kafalardaki soru işaretlerini giderdi:

  "Bir fotoğraf çekebilir, onu blok zincirimize dahil edebilirsiniz. Bu fotoğrafın fikri mülkiyeti artık tamamen size ait olur ve nerelerde kullanıldığını kolayca tespit edebilirsiniz. Yani fotoğrafınız için size lisans ücreti ödemeyen yerlere bir uyarıda bulunmanızı kolaylaştırıyor. Bu uyarıları otomatik hale getirip hak ihlallerinin mağduru olmaktan kurtulabilirsiniz.”

  Fotoğrafçıların elini güçlendirmek için 19. yüzyıldan bu yana çalıştığını bildiren Kodak, projenin baştan sona bu amaç için hizmet ettiğini de açıkladı.

  Source : http://www.webtekno.com/kodak-bitcoin-kashminer-h39149.html
© Copyright 2016-2019 All Rights Reserved |BTCBaku.comWebsite to earn crypto money